Tezsiz Yüksek Lisans Projesi

Tezsiz Yüksek Lisans Projesi

Tezsiz yüksek lisans projesi yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? İki şey özellikle önemlidir
1) İntihal - Benzerlik
2) Kılavuza Uygunluk

Tezsiz Yüksek Lisans yapan öğrencilerin hazırlamak zorunda olduğu ve GENELLİKLE bir uygulama kısmı olmayan (anket, mülakat, analiz vb.) literatür taramasına dayalı çalışmalardır. Bunun istisnaları olarak danışmanlar bir tezdeki kadar kapsamlı olmasa da bir anket veya mülakat talep edebilmektedir. Ya da örneğin; İş Sağlığı ve Güvenliği alanında risk analizleri istenebilmektedir. Bununla ilgili bazı yorumları ekşisözlükte de bulabilirsiniz.

Tezsiz Yüksek Lisans projeleri de şekil olarak yüksek lisans tezlerine benzemektedir. Kapak, içindekiler listesi, özet vb. ön kısımlar, bitiminde kaynakça; kılavuza uygun bir şekilde yer alması gereken sayfalardır. Bir proje kapaktan kaynakça sonuna kadar ortalama 40 sayfa kadar olmaktadır. Bu rakam danışman hocanın onayına göre artıp azalabilmektedir. Projenin kabulüne yalnızca danışman hocanın onay vermesi yeterlidir. Bazı üniversitelerde sunum istense de bu biraz formalite olmaktadır. Bu aşamadan sonra enstitü yalnızca kılavuza uygunluğu kontrol edecektir (Diğer kriter intihal kontrolünü danışman hoca yapmış olmaktadır). Tezsiz Yüksek Lisans projelerinde intihal oranı (daha doğrusu izin verilen benzerlik oranı) üniversiteden üniversiteye farklılık gösterse de ortalama %25 civarı olmaktadır.

Bilimsel Tez Merkezi olarak tezsiz yüksek lisans projelerinde size destek olabiliriz. Öncelikle intihal oranı ve kılavuza uygunluğun önemsendiği ve Yüksek lisans tezlerine görece basit kalan bu çalışmalarda uygun fiyatlarla hizmet sunmaktayız.