Nitel Analiz Türleri

Nitel Analiz

Nitel analiz oldukça zorlu ve sorunlu bir alandır. Çalışmanıza bu şekilde bir yön vermek istemeniz için çeşitli gerekçeleriniz bulunmalıdır. Özellikle görüşülecek kişi sayısının sınırlı olması bundaki en büyük etkenlerden biridir.

Nitel analiz esnek bir çalışma imkânı sunar ama buna rağmen takip edilmesi gereken bilimsel yöntemler bulunmaktadır.  Araştırmanızda kimlerle görüşeceğiniz, hangi soruları soracağınız gibi temel konuları danışman hocanızla başlangıçta detaylı bir şekilde kurgulamanız sonrasında eleştiri almanızı engelleyecektir. Nitel analiz kısmına geçmeden önce doğru soruların doğru kişilere sorulacağından emin olmak gerekir.

Bilimsel tez merkezi olarak çoğunlukla bu aşamadan sonra size yardımcı olabiliriz. Elinizdeki içerikleri veya örnek bir bölümün Word’de bize iletmeniz halinde size analiz için kesin bir fiyat sunmamız mümkün olacaktır. İstendiği takdirde ekstra ücret ile ses dosyalarını ya da kâğıt üzerindeki içerikleri Word’e aktarmamız da mümkün.

Nitel analizlerdeki fiyatı hem soru sayısı hem de görüşülen kişi sayısı etkilemektedir (Kitap, makale gibi kaynakların içerik analizi olarak konu ele alınarak değerlendirildiğinde de benzer bir durum söz konusudur). Fiyat teklifini kabul etmeniz durumunda küçük bir ön ödeme alınır ve akabinde ön çalışma teslim edilir.

Analizler Nvivo, Maxqda vb. programlar aracılığıyla yapılabileceği gibi; verinin hacmine, uzman hocamızın tercihine ve sizden gelecek taleplere göre de şekillenebilir.