SPSS, Amos, R, Lisrel vd.

Nicel analiz dendiğinde ilk akla gelenler sosyal alanda yapılan anket ve ölçek uygulamalarıdır. Bir de bunun yanında tıp çalışmalarında gerçekleştirilen istatistiksel yöntemler yer almaktadır.

Nicel analizlerde çoğunlukla SPSS programı kullanılmaktadır. Bunun yanında Lisrel, R, vb. programlar bulunsa da tecrübelerimiz 10 çalışmadan yaklaşık 9’unun SPSS ile yapıldığını göstermektedir.

Bu nedenle kadromuzda her zaman SPSS analizlerinizi yapabilecek danışmanlarımızın olduğunu belirtelim. Diğer programları kullanan danışmanlarımız da bulunmaktadır. Her gün kadromuza yeni uzmanlar da katılmaktadır. Bu ne nedenle nicel analiz konusunda Bilimsel Tez Merkezini aramanızı tavsiye ederiz. Tez danışmanlığı yapan firmamız analiz konusunda da oldukça iddialıdır. Çünkü analizleriniz danışman hocanızın onayını alana kadar itina ile takip edilir.

Bu sürecin daha kısa ve istenen şekilde sonuçlanması için size birkaç tavsiyemiz olacak:

  1. Eğer yolun başında iseniz, hipotezleriniz ve anketleriniz/ölçekleriniz/testleriniz arasında uyum olmasına dikkat ediniz.  Yani sorulması unutulan bir soru, aklınıza sonradan gelebilecek hipotezinizi oluşturmanızı engelleyecektir.
  2. Verilerinizi girerken çok dikkatli olun. Sonradan kişi eklemek veya var olan üzerinde değişiklik yapmak tüm analizlerin tekrarını gerektirebilir.
  3. Tezinizde yer almasını istediğiniz tabloları, bakılmasını istediğiniz ilişkileri danışman hocanızla görüşmeniz oldukça önemli. Diğer bir deyişle tez de bulgular kısmında yer alacak tabloların isimleri belirlemeniz iyi olur. Çünkü danışman hocaların beklentileri birbirinden farklı oluyor.  Bu durumda yeni yeni tablolar eklemek gerekebiliyor.
  4. Danışman hocanızdan sekil olarak bir örnek istemeniz yine önemli bir konu. Kimi hoca gölgeli bir tablo isterken kimisi gölgelendirme istemez. Kimisi ortalama ve standart sapmayı ayrı kolonlarda göster derken kimisi aralarına +_ işareti de koymanızı bekler.